در هفته شانزدهم لیگ برتر ابومسلم به صدمین برد خود دست یافت، تعداد گل هاى خارجى به ثمر رسیده در لیگ برتر از مرز 200 گذشت ، استقلال اهواز نیز مجموع امتیازات خود از لیگ را به 400 رساند و پرسپولیس پس از 500 دقیقه دروازه اش را باز شده دید. همچنین ملوان نیز پانصدمین گل خود را در لیگ به ثمر رساند وتماشاگران رشتى پس از 900 دقیقه انتظار اولین گل خانگى پگاه را دیدند.


پانصدمین گل ملوان در لیگ

علیرضا رمضانى هافبک تیم ملوان انزلى دربازى مقابل سپاسى پانصدمین گل این تیم را در تاریخ لیگ به ثمر رساند. ملوان که دو هفته قبل پانصدمین بازى خود را در لیگ برگزار کرده بود، در سال 83 نیز مقابل سپاسى چهارصدمین گل خود را به ثمر رسانده بود. غفور جهانى در سال 52 مقابل نورد اهواز زننده اولین گل ملوان در لیگ بود. ملوانان در فصل 54 با 39 گل بیشترین گل خود در یک فصل لیگ را به ثمر رساندند.


صدمین برد سیاه جامگان

تیم ابومسلم در هفته شانزدهم لیگ برتر با شکست سایپا صدمین برد خود در تاریخ لیگ را جشن گرفت. ابومسلم که در فصل 54 برای اولین بار در لیگ حضور یافت، در هفته چهارم همان فصل مقابل آرارات تهران 2 بر صفر پیروز شد و اولین برد خود را در تاریخ لیگ ثبت کرد. سیاه جامگان براى ثبت صدمین برد خود32 سال در انتظار ماندند.همچنین این تیم براى چهارمین بار در لیگ به 3 برد پیاپى دست یافت.
کاظمى رکورد زد و رفت!

فرهاد کاظمى در بازى مقابل راه آهن براى بیست و سومین بار هدایت مس کرمان را بر عهده داشت و با این تعداد بازى رکورددار مربیگرى براى این تیم کرمانى در لیگ برتر شد.کاظمى در 23 بازی ، 6 برد ؛ 7 تساوى و 10 شکست کسب کرد و با25 امتیاز مس کرمان را ترک کرد. نادر دست نشان سرمربى سابق مس در22 بازی ، 26 امتیاز کسب کرده بود.


طلسم شکنى پگاه پس از 943 دقیقه

پگاه گیلان براى اولین بار در طول این فصل در یک بازى خانگى گلزنى کرد. حسین ابراهیمى گلزن جوان این تیم در دقیقه 5 مقابل برق گلزنى کرد تا طلسم این تیم پس از 943 دقیقه شکسته شود. پگاه آخرین بار در هفته بیست و هفتم لیگ 83 و دردقیقه 52 مقابل پاس گلزنى کرده بود و پس از آن در یک بازى خانگى فصل 83 و 9 بازى خانگى این فصل موفق به گلزنى نشده بود. رکورد عدم گلزنى پگاه در بازیهاى خانگى در تاریخ لیگ منحصر به فرد است.


پانزدهمین گل به خودى به نفع استقلال

استقلال تهران با یک گل به خودى مدافع ذوب آهن موفق به پیروزى و کسب سه امتیاز شد. این دومین بار بود که استقلال با گل به خودى مدافعان ذوب آهن موفق به کسب پیروزى شد. در اولین بازى فصل قبل نیز استقلال با این شیوه مقابل این تیم اصفهانى پیروز شده بود. در تاریخ لیگ مدافعان تیم هاى حریف مقابل استقلال 15 گل وارد دروازه تیم خودى کرده اند و آبى ها در استفاده از گل به خودى رکورددار لیگ هستند. مدافعان ملوان با 3 گل مقابل استقلال بیشترین گل را وارد دروازه خودى کرده اند.


بنگر و دومین تجربه لیگ برتر

در بازى سپاهان مقابل نفت پس از اخراج دروازه بان تیم اصفهانى، محسن بنگر مدافع این تیم در درون دروازه قرار گرفت و یک گل از نقطه پنالتى دریافت کرد تا بدین ترتیب دومین بازیکن تاریخ لیگ باشد که ضمن تجربه دروازه بانى، گل هم دریافت کند. در فصل 80 و در بازى تراکتورسازى و فولاد، کاظم محمودى مدافع تراکتورسازى پس از اخراج دروازه بان این تیم در دروازه قرار گرفت و یک گل از نقطه پنالتى دریافت کرد.


2 امتیاز از 8 بازی

مدافع عنوان قهرمانى با کسب 2 امتیاز از 8 بازی رکورد عجیبى را از خود بر جاى گذاشته است. نارنجى پوشان سایپا در 8 بازى اخیر خود در لیگ برتر 2 تساوى و 6 باخت به دست آورده و فقط 2 امتیاز از24 امتیاز ممکن را کسب کرده اند. سایپا در این 8 بازى فقط مقابل مس و شیرین فراز مساوى کرده و در مقابل برق، نفت، پرسپولیس، پگاه، صبا باترى و ابومسلم نیز شکست خورده است. سایپا که هفته قبل با 4 شکست پیاپى رکورد جدیدى از خود در لیگ ثبت کرد، این هفته با پنجمین شکست رکورد خود را افزایش داد. سایپا همچنین با این باخت، شصتمین شکست خود در تاریخ لیگ برتر را ثبت کرد.
آقایى پنجمین گلزن تاریخ لیگ برتر
عباس آقایی هافبک موفق تیم فوتبال پرسپولیس

عباس آقایى هافبک پرسپولیس مقابل صباباترى چهل و سومین گل خود در تاریخ لیگ برتر را به ثمر رساند و به رتبه پنجم برترین گلزنان تاریخ لیگ برتر رسید. آقایى در پاس 27 گل و در سپاهان نیز 12 گل به ثمر رسانده بود و تاکنون براى پرسپولیس نیز 4 گل به ثمر رسانده است. آقایى در 144 بازى لیگ برتر این تعداد گل را وارد دروازه حریفان کرده است و بهترین هافبک گلزن لیگ برتر به شمار مى رود. رضا عنایتى، فریدون فضلى، مهدى رجب زاده و على دایى چهار گلزن برتر تاریخ لیگ برتر هستند.


استقلال اهواز چهارصد امتیازى شد

آبى هاى اهواز با کسب یک تساوى در همدان مجموع امتیازات خود در تاریخ لیگ را به 400 رساندند. استقلال اهواز که اولین بار در فصل 70 در لیگ حضور یافت، طی 330 بازی در لیگ 103 برد و 114 شکست کسب کرده است. اهوازى ها که بهترین عملکردشان در فصل گذشته بود، قبل از آغاز فصل جدید 378 امتیاز داشتند که در هفته شانزدهم امتیازات خود را به 400 رساندند.


مقاومت 500 دقیقه اى پرسپولیس

مقاومت پرسپولیس در عدم دریافت گل پس از 500 دقیقه شکست و علیرضا عباسفرد مهاجم صباباترى به رکورد پرسپولیس پایان داد. سرخپوشان پرسپولیس از دقیقه 38 بازى با ملوان تا دقیقه 80 مقابل صباباترى در 502 دقیقه متوالى در لیگ برتر گلى را دریافت نکردند. بیشترین رکورد حفظ دروازه در لیگ برتر مربوط به تیم سپاهان است که در فصل ?? لیگ برتر، 704 دقیقه دروازه خود را حفظ کرد اما در کل تاریخ لیگ پرسپولیسى ها با رکورد 844 دقیقه بدون گل خورده در فصل ?? پیشتاز هستند.


پنجاهمین گل لیگ برترى مس

مس کرمان که دومین فصل حضور در لیگ برتر را تجربه مى کند، در هفته شانزدهم به پنجاهمین گل خود دست یافت. مهدى کیانى این گل را وارد دروازه راه آهن کرد. مس تاکنون 45 بازى در لیگ برتر انجام داده است.


گل هاى خارجى لیگ از 200 گذشت

در هفته شانزدهم لیگ برتر تعداد گل هاى به ثمر رسیده توسط بازیکنان خارجى از مرز 200 گذشت. ابراهیم توره مهاجم سنگالى پیکان زننده دویستمین گل خارجى لیگ برتر بود. تاکنون از مجموع 3216 گل به ثمر رسیده در لیگ برتر، 202 گل توسط 49 بازیکن خارجى وارد دروازه تیم هاى لیگ برترى شده است. در فصل جارى لیگ برتر، 47 گل توسط بازیکنان خارجى به ثمر رسیده است که در طول 7 دوره لیگ برتر یک رکورد است و نشانگر حضور بازیکنان با کیفیت خارجى در لیگ برتر است. در حال حاضر آدریانو آلوز مهاجم سایپا بهترین گلزن خارجى تاریخ لیگ برتر است.


هفتادمین شکست دکتر فوتبال

بیژن ذوالفقارنسب سرمربى ذوب آهن در سومین بازى که هدایت این تیم را در لیگ برتر بر عهده داشت، اولین شکست خود را تجربه کرد که این هفتادمین شکست کارنامه مربیگرى دکتر ذوالفقارنسب در تاریخ لیگ بود. این مربى که با 7 تیم مختلف لیگ را تجربه کرده است، تاکنون در 246 بازى لیگ حضور داشته است.