در حالیکه کشورهای مختلف جهان از جمله کشورهای آسیایی خود را برای شرکت در مسابقات مقدماتی جام جهانی 2010 آماده می‌کنند و هر یک سعی دارند تا با برگزاری مسابقات دوستانه شانس صعود خود را افزایش بدهند، وضع نابسامان فوتبال ایران تداعی کننده آینده نگران‌کننده ای است.

شنبه در حالی اسامی50 ?نفره تیم ملی فوتبال ایران اعلام شد که نه تنها به صورت شفاف افراد تهیه‌کننده این فهرست معرفی نشدند، بلکه رسما نیز این فهرست در اختیار رسانه‌های جمعی قرار نگرفت.

مسائل اخیر در عرصه فوتبال کشور به حدی نگران‌کننده و غیرشفاف است که رسانه‌های نوشتاری و دیداری مجبورند اخبار را از منابع غیر رسمی کسب کنند، منابعی که اخبارشان را به راحتی تکذیب و رد می‌کنند.

فهرست نفرات دعوت شده به تیم ملی فوتبال ایران دیروز درحالی منتشر شد که برخی رسانه‌ها اعلام کردند که "منصور ابراهیم زاده" یکی از مربیان این تیم فهرست مذکور را تهیه کرده‌است.

در حالی که که هنوز فدراسیون فوتبال و کمیته انتقالی رسما خبر انتصاب وی را به عنوان مربی اعلام نکرده و مشخص نیست وی این فهرست را تهیه کرده است و یا نه .

طبق اعلام قبلی، قرار است نام سرمربی و دستیاران وی در تیم ملی را کمیته انتقالی و سخنگوی این کمیته یعنی "علی رغبتی" اعلام کند و وی طی روزهای اخیر چنین خبری را اعلام نکرده و مشخص نیست که اگر ابراهیم زاده دستیار تیم ملی است، چرا نام او رسما اعلام نمی‌شود، اگر نیست، چرا وی اسامی دعوت‌شدگان به اردو را تهیه کرده است.

از سوی دیگر ایرادات زیادی نیز به اسامی این نفرات وارد شده است و مشخص نیست که این ایراد و اشکالات را باید به چه کسی بازگو کرد و چه کسی پاسخگو خواهدبود.

در جلسه دو هفته قبل کمیته انتقالی اعلام شد که قرار است کمیته تیم‌های ملی تشکیل شود و این کمیته مامور انتخاب سرمربی ، مربیان و دعوت شدگان به اردوی تیم ملی شد.

در همان جلسه ابتدا "حشمت الله مهاجرانی" رییس این کمیته و سپس عضو آن اعلام شد،اما بعد ازآن جلسه، دیگر از اعضای کمیته انتقالی خبری درباره این کمیته نشد تا اینکه روز گذشته دبیرکل موقت فدراسیون فوتبال در یک گفت وگو اسامی بازیکنان تیم ملی را اعلام کرد.

این سئوال اکنون مطرح است که اگر این افراد رسما به تیم ملی دعوت شده‌اند چرا رسما این فهرست توسط فدراسیون فوتبال در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفته است و اگر نشده‌اند، چرا اسامی رسما اعلام نمی‌شوند.

چرا برخورد مسئولان فدراسیون با رسانه‌ها شفاف نیست، مسلما تعداد زیادی از رسانه‌ها بعد ازمشاهده این اسامی نتوانستند صحت وسقم آن را از یک منبع رسمی دریافت کنند و لاجرم برای عقب نماندن مجبوربه‌انتشار اسامی شدند.

این در حالی است که در فهرست ?50 ?نفره اعلام شده، اسم رسول خطیبی و رضا عنایتی دیده نمی‌شود در حالیکه طبق برخی خبرها دعوتنامه این بازیکنان به باشگاه آنان ارسال شده است.

طبق برخی دیگر از خبرها، گویا کمیته تیم‌های ملی قبلی همچنان فعال است و این فهرست توسط افراد این کمیته تهیه شده است.

بحث انتخاب سرمربی تیم ملی فوتبال نیز چنین وضعی دارد ، متاسفانه کسانی که درکمیته انتقالی و فدراسیون فوتبال قبول مسئولیت کرده‌اند از زیر بار مسئولیت شانه خالی می‌کنند،مسلماآنان قبل‌ازقبول این مسئولیت می‌دانستند که فوتبال به سبب گستردگی و جذابیت آنان مورد توجه است وقبول این مسئولیت بار سنگینی را بردوش آنان می‌گذارد پس با آگاهی این مسئولیت را قبول کردند ولی از انجام آن خودداری می‌کنند.

اعضای کمیته انتقالی و به خصوص سخنگوی کمیته انتقالی بصورت شفاف از بیان تصمیمات و حتی خبرها خودداری می‌کند و نسبت به خبرها و شایعاتی که در سطح رسانه‌ها مطرح می‌شود، عکس‌العمل نشان نمی‌دهد و نیاز خبری مردم و رسانه‌ها را پاسخ نمی‌دهد.

درحالیکه آرتور جورج یکی از نامزدهای سرمربیگری تیم ملی فوتبال ایران چند روز پیش سفری به ایران داشت، نتیجه این سفر اعلام نشد و حتی برخی‌ها که نامشان به عنوان طرف گفت وگو با این مربی اعلام شده بود، از انجام چنین گفت وگویی اعلام بی‌اطلاعی کرده‌اند.

از سوی دیگر به نظر می‌رسد که بحث انتخابات فدراسیون فوتبال نیز کمی نگران‌کننده شده و در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

بعدازکناره‌گیری ‌رییس سازمان‌تربیت بدنی ازنامزدی ریاست فدراسیون فوتبال ،نوعی نگرانی درباره انتخابات وجود دارد ، صفایی فراهانی رییس کمیته انتقالی دیروز در پاسخ به‌این سوال که آیاانتخابات برگزارخواهد شد، گفت: هیچ چیز را نمی‌توان قطعی دانست.

نامزدهای ریاست فدراسیون فوتبال به نظر می‌رسد که انتظارات اهالی این رشته را برآورده نمی‌کنند وآنان از اجباری که در انتخاب دارند، چندان راضی نیستند.

با همه این اوصاف تیم ملی فوتبال ایران باید روز هفدهم بهمن ماه در اولین دیدار خود به مصاف تیم ملی سوریه در رقابتهای مقدماتی جام جهانی برود، آیا با این وضع جای نگرانی وجود ندارد و علاقه مندان نباید نگران و متاسف از وضعیت جاری فوتبال کشور باشند. در صورت صعود نکردن تیم ملی فوتبال ایران به مرحله نهایی جام جهانی2010 ?پاسخگوی آن چه کسی خواهد بود؟

منبع: ایرنا